Ekonomický cyklus – pro některé klíčový faktor, pro některé neznámý pojem.
Co to vlastně je?
Ekonomický cyklus (někdy řečeno dluhový či dlouhý) je cyklus ekonomiky od jejího růstu přes vrchol, recesi až po její pád a znovuoživení.
Zahrnuje delší období (cca 70-100 let), ve kterém se střídají fáze růstu a fáze poklesu. Ekonomický cyklus popisuje pravidelné kolísání a růst ekonomiky na globální úrovni (ne lokální nebo specifické). Platí pro něj pravidla, která jsou neměnná.
Dlouhý ekonomický cyklus má 2 fáze:
-
dluh ekonomice pomáhá a podporuje růst HDP
-
dluh ekonomiku tíži a nakonec způsobí ekonomický kolaps
V každé fázi (ať už jde o růst či pokles) platí určité zákonitosti pro různé formy majetku či finančních produktů.
V první fázi (fáze růstu) nabývají na hodnotě akcie, dluhopisy a nemovitosti.
V druhé fázi (recese, restart) nabývají na hodnotě komodity, především zlato a stříbro.
Kratší úseky ekonomického cyklu jdou ovlivnit zejména centrálními bankami a jejich uvolňováním měny na finanční trhy či manipulací s úrokovými sazbami.
Dlouhý ekonomický cyklus obelhat ani obejít nelze, i když by si to samy centrální banky přály. Po fázi růstu prostě přichází fáze recese.
Na závěr
To, do jakého aktiva dáme své peníze a v jaké fázi ekonomického cyklu záleží jen na nás.
Dlouhý ekonomický cyklus dobře vystihl sovětský ekonom Nikolai Kondratiev a jsou po něm pojmenovány tzv. Kondratěvovy cykly.
Chcete vědět víc?
Rezervujte si své místo na přednášce
Řadu let jsem spravoval peníze a majetek svých klientů a až s poznáním dlouhého ekonomického cyklu a Rakouské ekonomické školy můžu říct, že až v tuto chvíli ekonomice rozumím. Předtím jsem jen tápal a mé poradenství nebylo pojato v širších souvislostech.